Chmura

Czym jest Cloud Computing i czy warto ją zastosować w biznesie?

Wprowadzenie

„Cloud Computing”, czyli „Przetwarzanie w Chmurze” to jedna z najbardziej rewolucyjnych technologii ostatniej dekady. Zrewolucjonizowała ona tradycyjne biznesy i umożliwiła start-upom dynamiczny rozwój w niespotykanym dotąd tempie. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z przetwarzaniem w chmurze, czas nadrobić zaległości! Mówiąc najprościej, przetwarzanie w chmurze to świadczenie usług obliczeniowych — w tym serwerów, pamięci masowej, baz danych, sieci, oprogramowania, analiz i inteligencji — przez Internet („chmura”) w celu oferowania szybszych rozwiązań, wsparcia innowacji, dostępu do elastycznych zasobów i ekonomicznie dopasowanej infrastrukturze. Istnieje wiele powodów, dla których firmy powinna przejść na Cloud Computing. W tym artykule omówimy najbardziej istotne aspekty.

Czym jest Cloud Computing?

Cloud Computing jest zbiorem (chmurą) usług, bazujących na infrastrukturze i oprogramowaniu oferowanych przez dużych dostawców usług internetowych takich jak Amazon, Microsoft, Google, czy IBM. Firmy mogą korzystać z chmury, aby świadczyć usługi informatyczne i/lub z nich korzystać w stopniu dopasowanym do aktualnych potrzeb biznesu. Wpływa to na wzrost wydajności i elastyczności w przedsiębiorstwie, a wszystkie informacje i aplikacje są umieszczone centralnie i łatwo dostępne z dowolnego miejsca, dla klientów i pracowników.

Jakie są zalety korzystania z chmury?

Przetwarzanie danych w chmurze pozwala przedsiębiorcom skupić się na ich biznesie, a nie na walce z informatyką i infrastrukturą. Chmura oferuje elastyczne zasoby, zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i małych. Oferuje też wiele gotowych rozwiązań i oprogramowania, które można uruchomić w mgnieniu oka. Wchodząc na rynek, Twoja firma może korzystać z nadmiernie dostępnych zasobów w chmurze, oszczędzając czas i budżet, gdzie w tradycyjnym scenariuszu wydatek na infrastrukturę informatyczną jest jedną z największych pozycji kosztowych, z reguły nadmierny, nieprzewidywalny i mało dynamiczny. Oczywiście można zastosować leasing, czy kredyt, niemniej jednak skalowalność jest znacznie ograniczona. Trudno jest na przykład zwrócić zbędne urządzenia bez dodatkowych kosztów przed upływem umowy. Wszystkie te problemy rozwiązuje „chmura”, gdzie płaci się tylko za to, co się faktycznie używa i nie trzeba się martwić o upływ gwarancji, czy koszty utrzymania. Wszytko można mieć na zawołanie i w każdej chwili zrezygnować.

Na jakie problemy należy zwrócić uwagę?

Częstym problemem „chmury” jest lokalizacja danych osobowych n.p. klientów względem RODO. Nie każdy dostawca posiada serwerownie na terenie Unii Europejskiej. A nawet jeśli posiada, to może podlegać regulacjom w swoim państwie, które mogą go zmusić do wydania Twoich danych organom państwowym poza granicami Unii Europejskiej. Każdy dostawca chmury jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo danych, jednak nie jest on w stanie zapewnić pełnej transparentności w procesie ich przetwarzania i informacji o dostępie osób trzecich w niektórych sytuacjach. W chmurze istnieje ryzyko, że Twój stopień kontroli nad danymi Twoich klientów zostanie zredukowany w zależności od dostawcy „chmury”, jeśli używasz oferowanych serwisów, które są w pełni obsługiwane przez dostawcę (Managed Service). Istnieją również pewne problemy związane z rodzajem i jakością usług oferowanych przez różnych dostawców. Odnosi się to do wydajności i prawidłowego funkcjonowania zasobów i usług, ale też do ceny. Z tego wynika, że oferowane usługi nie są łatwo porównywalne w dla użytkownika bez doświadczenia.

Czy warto zastosować Cloud Computing w biznesie?

Czym bardziej Twój biznes jest zależny od sprawnego przetwarzania danych, czyli generowania obrotów w zależności od mocy obliczeniowej, tym bardziej może się opłacać zastosowanie „chmury”. Nie da się jednak postawić ogólnej tezy, czy formuły, ale dla przykładu mało kto tworzy dziś własny sklep internetowy od podstaw i na własnej strukturze informatycznej znajdującej sie w pomieszczeniach przedsiębiorstwa. Z reguły używa się oprogramowania open source i wynajmuje serwera wirtualnego u najtańszego dostawcy. A to już jest „chmura”. Czym bardziej zaawansowane i skomplikowane procesy, czym wyższe koszty prognozują informatycy, tym więcej powodów do „chmury”.

Chętnie pomożemy przy analizie zapotrzebowania i skuteczności zastosowania „chmury” w Twoim biznesie. Mamy doświadczenie z rozwiązaniami oferowanymi przez Amazon, Google, Digital Ocean, OVH i Hetzner.

Ze względów bezpieczeństwa aktualnie nie możemy z czystym sumieniem polecać usług Azure, ale oczywiście możemy uwzględnić w analizie.